KONKURSY

< wstecz

03/03/14

 

KONKURS

VI edycja International VELUX Award

 
Firma VELUX pragnie zaprosić studentów architektury do udziału w szóstej edycji międzynarodowego konkursu International VELUX Award (IVA), w którym biorą udział studenci z całego świata.

Rejestracja do konkursu już ruszyła i potrwa tylko do 3 marca 2014 roku. Do projektu można zgłaszać się indywidualnie lub zespołowo (nad projektem mogą pracować zespoły złożone ze studentów różnych dyscyplin np. inżynierii, designu, architektury krajobrazu). Aby znaleźć się na liście uczestników należy podać swoje podstawowe dane w formularzu na stronie konkursu iva.velux.com. Tylko osoby zarejestrowane mogą przesłać swoje projekty. Każdy zgłaszający się do konkursu student powinien mieć swojego opiekuna naukowego.

Konkurs ma charakter koncepcyjny i zachęca studentów architektury do analizy
i wykorzystania światła dziennego w architekturze. Zgłaszane prace mogą skupiać się na bardzo różnej tematyce związanej ze znaczeniem światła dziennego: jako źródła światła i energii, jego wpływu na poprawę komfortu i warunków życia ludzi, zdrowia i dobrego samopoczucia, jego znaczenia dla życia w mieście, dla zrównoważonej architektury uwzględniającej zachowanie rytmu i równowagiw przyrodzie. Otwarta formuła pozwala uczestnikom na wykazanie się nieskrępowaną inwencją twórczą.

Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 8 000 euro, a laureat drugiej nagrody otrzyma kwotę 4 000. Nagrody przyznawane są zarówno autorom prac, jak i ich opiekunom naukowym. Łączna pula nagród wynosi 30 000 euro. Nadesłane prace będzie oceniać międzynarodowe jury złożone z wybitnego grona architektów. Konkurs organizowany jest przez firmę VELUX we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) oraz Europejskim Stowarzyszeniem Edukacji Architektonicznej (EAAE).

Harmonogram konkursu przedstawia się następująco:

3 marca 2014: zamknięcie internetowej rejestracji uczestników
 2 maja 2014: ostateczny termin przesyłania projektów
 październik 2014: rozstrzygnięcie konkursu i ceremonia wręczenia nagród

 

Motyw przewodni konkursu – „Light of Tomorrow” – ma zachęcać do licznych interpretacji zagadnienia, zgłębiania sposobów wykorzystania światła dziennego w architekturze zgodnie z zasadami estetyki, funkcjonalności oraz zrównoważonego rozwoju. Otwarta formuła pozwala uczestnikom na wykazanie się nieskrępowaną inwencją twórczą.

Konkurs odbywa się co dwa lata (od 2004 r.) i kierowany jest do studentów wydziałów architektury z całego świata. Jego celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie światła dziennego, wykorzystywanie naturalnych źródeł energii oraz ideę zrównoważonego rozwoju we współczesnej architekturze. Studenci mogą zgłaszać się do konkursu indywidualnie lub zespołowo. Nagrody przyznawane są zarówno autorom prac jak
i ich opiekunom naukowym, którzy czuwają nad całym procesem projektowania.
Łączna pula nagród wynosi 30 000 euro.
International VELUX Award cieszy się dużą popularnością wśród studentów architektury, od pierwszej edycji do konkursu zarejestrowało się ponad 10 000 osób, wpłynęło ponad 3 000 prac konkursowych. W sumie przyznano 66 nagród i wyróżnień (wszystkie projekty można znaleźć pod linkiem http://iva.velux.com/about_the_award/previous_awards). W samym 2012 r. jury wybierało zwycięzców spośród 983 zgłoszonych prac z 59 krajów.

„Liczba zgłoszeń do konkursu jest wyznacznikiem ogromnego sukcesu IVA jako międzynarodowego forum, podczas którego stawiane są pytania, zgłębiane innowacyjne metody, poruszane ważne problemy dotyczące światła. Ma ono fundamentalne znaczenie dla każdego z nas i na wiele sposobów jest ponadczasowe” – powiedziała przewodnicząca jury, Brigitte Shim, kiedy w 2012 r. skład jurorski wybrał chińskich studentów Bo Li i Ge Men z ETHZ w Szwajcarii jako laureatów pierwszego miejsca za projekt „Resonance, memory”.
Sukces polskich studentów
W ostatniej edycji konkursu trzecią nagrodę (ex aequo z zespołem z Chin) przyznano polskim studentom: Annie Zagorec oraz Maciejowi Kozłowskiemu z Krakowa. To olbrzymi sukces biorąc pod uwagę bardzo silną konkurencję złożoną ze studentów reprezentujących najlepsze uczelnie architektoniczne z całego świata. Nagrodzony projekt „Światło – medium przełamujące strukturalizm wertykalny", powstał pod opieką dr Jolanty Sroczyńskiej z Politechniki Krakowskiej. „Konkurs był krokiem do poszerzenia naszej świadomości w projektowaniu światłem, które odgrywa tak fundamentalną rolę w architekturze” – tak komentowali swój udział w konkursie polscy studenci. „Przy projekcie skupiliśmy się na kreowaniu formy i iluzji przestrzeni poprzez użycie światła. Źródłem naszej inspiracji były próby dokumentacji fotograficznej wielu przedmiotów oraz miejsc które w interakcji ze światłem dawały zaskakujące efekty” – uzasadniali swój projekt studenci.

Jury w międzynarodowym składzie
W skład jury International VELUX Award wchodzą zawsze znani architekci z całego świata. Podczas pięciu edycji konkursu znalazły się wśród nich takie autorytety jak: Glenn Murcutt (Australia), Hani Rashid (USA) czy Kengo Kuma (Japonia). Ostatnią uroczystość wręczenia nagród zaszczycił swoją obecnością światowej sławy portugalski architekt Alvaro Siza, który pogratulował laureatom i wygłosił okolicznościowy wykład na temat znaczenia i roli światła w architekturze.

Konkurs organizowany jest przez firmę VELUX we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) oraz Europejskim Stowarzyszeniem Edukacji Architektonicznej (EAAE).

„Chcemy dać studentom możliwość eksperymentowania i swobodnej pracy z ponadczasowym i ważnym tematem, jakim jest światło dzienne w architekturze. Przeglądając tysiące prac, które zostały nadesłane w podczas ostatnich pięciu edycji zauważyliśmy, że motyw "Light of Tomorrow" zainspirował studentów do myślenia o przyszłości, do zadawania pytań, do eksperymentowania i odkrywania. Jako firma dostarczająca rozwiązania wykorzystujące światło dzienne, ważne jest dla nas, aby doświadczać tego inspirującego myślenia i aby pozostawać w bliskim kontakcie z przyszłymi pokoleniami architektów – mówi Per Arnold Andersen, architekt i kierownik Centrum Wiedzy ds. Światła Dziennego, Energii i Klimatu Wewnętrznego Grupy VELUX.

Jak się zgłosić?

Aby wziąć udział w konkursie, studenci muszą zarejestrować się między 2 września 2013 r. a 3 marca
2014 r. na stronie: iva.velux.com. Tam zamieszczone zostały szczegółowe informacje o rejestracji i warunkach uczestnictwa w IVA 2014.


Termin składania projektów mija 2 maja 2014 r. Jury nagrodzi laureatów i przyzna wyróżnienia podczas uroczystości, która będzie miała miejsce w październiku 2014 r.
Więcej informacji również na www.velux.pl/architekci oraz www.facebook.com/InternationalVELUXaward.