KONKURSY

< wstecz

03/03/2014

 

WOLFSON ECONOMIC PRIZE 2014


Wolfson Economic Prize to druga pod względem wysokości nagroda w dziedzinie ekonomii na świecie, zaraz po Nagrodzie Nobla. Aż 250 tysięcy funtów (1,250 mln złotych) przypadnie zwycięzcy międzynarodowego konkursu na najlepszy pomysł dla nowego miasta ogrodu.
Nagroda, wyznaczona przez brytyjskiego biznesmena Simona Wolfsona, ma pobudzić architektów, urbanistów, ekonomistów, urzędników samorządowych, inżynierów transportu i innych specjalistów do znalezienia nowego rozwiązania dla obecnych problemów mieszkaniowych Wielkiej Brytanii i innych krajów na świecie.
Rozwiązanie – zgodne z ideami miast ogrodów - ma spełniać trzy kryteria. Po pierwsze, musi być być zbudowane na trwałych podstawach ekonomicznych, czyli samofinansujące się. Po drugie – musi być inspirujące, czyli przynoszące korzyści wszystkich zainteresowanym, w tym kompensujące straty ludziom mieszkającym w miejscu przyszłych miast-ogrodów. I po trzecie, zwycięskie rozwiązanie musi zyskać popularność szerokich kręgów społeczeństwa. Chodzi o to, by wytworzyć na tyle pozytywną energię i klimat wśród obywateli danego kraju, by politycy nie bali się wprowadzić takiego pomysłu w życie.


Konkurs otwarty jest dla oferentów z całego świata, w tym osób prywatnych, organizacji/firm i konsorcjów organizacji/firm. W pierwszej rundzie konkursu trzeba przesłać opis pomysłu o długości do 10 tysięcy słów (plus nie-techniczne streszczenie o długości 1 tysiąca słów). Zgłoszeniom mogą towarzyszyć materiały dodatkowe, np. wykresy, mapy, tabele. Oferenci (około pięciu), którzy zakwalifikują się do drugiej rundy, będą musieli później rozwinąć swoją wstępną wizję.
Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 250 tysięcy funtów szterlingów. To druga najwyższa nagroda na świecie w dziedzinie ekonomii, ustępująca pod względem wysokości tylko słynnej nagrodzie Nobla. Poza główną wygraną, jurorzy przyznają po 10 tysięcy funtów każdemu oferentowi zakwalifikowanemu do drugiej rundy, oraz po 5 tysięcy funtów tym, którzy – w ocenie jury - odpowiedzą na główne pytanie konkursu w sposób szczególnie innowacyjny i kreatywny.


Zgłoszenia do pierwszej rundy konkursu powinny wpłynąć na adres mailowy, podany przez organizatorów, do 3 marca 2014. Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu dostępne są w języku angielskim pod adresem policyexchange.org.uk.