< wstecz

PLENER RYSUNKOWO-MALARSKI  
I WYSTAWA EXPO TRZEBIECHÓW 2015

 

 

W dniach od 6 do 16 lipca studenci kierunku Architektura i Urbanistyka Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyli plener rysunkowo-malarski w Trzebiechowie, malowniczej miejscowości położonej w pradolinie Odry (południowo wschodniej części woj. lubuskiego, ok. 40 km od Zielonej Góry). Właśnie tutaj spędziłam dwa pierwsze lata swojego życia (mama uczyła najpierw w Podlegórzu, a potem w Trzebiechowie). Naturalnie tego okresu nie pamiętam, ale przypominam sobie późniejsze, rodzinne wyprawy na groby dziadków w kolejne Święta Zmarłych i msze w klasycystycznym kościele, zaprojektowanym na zlecenie księcia von Reus przez Johanna Gottlieba Schlaetzera, nauczyciela Karla Friedricha Schinkla. Msza była dla dzieci zbyt długa, tym bardziej, że tego dnia najważniejsze były gołąbki u cioci Walentyny i ciasto u cioci Frani.
Oczywiście, jako dziecko nie zdawałam sobie sprawy, jak niezwykłe to miejsce – słyszałam tylko rozmowy na temat niszczejącego i rozkradanego pałacu (była to klasycystyczna budowla przebudowana w stylu rezydencji francuskich przez wiedeńskiego architekta Viktora Rumpelmayera na zlecenie ówczesnych właścicieli Trzebiechowa, rodziny książęcej von Reus) oraz dawnego sanatorium. Zostało ono zbudowane w klimacie północnoniemieckiego neorenesansu według projektu Maxa Schundlera, architekta z Zwickau, zaś secesyjny wystrój i wyposażenie było zaprojektowanym oraz osobiście nadzorowane przez belgijskiego malarza, architekta i projektanta wnętrz, Henry’ego van de Velde, pozyskanego do tych prac staraniem księżnej von Reus (http://www.henryvandevelde.pl/). Budynek przekształcono później w szpital, a następnie Dom Pomocy Społecznej. To właśnie tutaj naszej plenerowej grupie udzielono gościny (obiady jak u cioci) oraz wszelkiej pomocy.
Pełna światła oranżeria stała się naszą główną pracownią, a także Centrum Plenerowego Zarządzania, natomiast noclegi oraz dodatkowe miejsce do pracy mieliśmy w pobliskim Podlegórzu – Trzebiechowskim Ośrodku Kultury , pod skrzydłami pana Tadeusza Wojtera, dyrektora tegoż ośrodka. Był on naszym anielskim przewodnikiem po wszystkich okolicznych wspaniałościach w pełnym tego słowa znaczeniu. Całe to przedsięwzięcie było możliwe dzięki pani wójt Gminy Trzebiechów, Izabelli Staszak, która zaprosiła nas w swoje gościnne progi i zobowiązała swojego zastępcę, pana Przemysława Żurawieckiego, żeby nieba przychylił (i tak też się stało) nam oraz prof. Zbigniewowi Baciowi i prof. Janowi Gawronowi, którzy roztoczyli nad naszym plenerem szeroko pojętą opiekę merytoryczną. Na nic jednak by się zdały wszelkie wspaniałości oraz uchylone niebo, gdyby nie studenci, którzy pomimo terminu kolidującego z praktykami budowlanymi stanęli na głowie oraz wysokości zadania: wykonali subiektywne obrazy architektury i pejzażu oraz emocjonalne portrety pensjonariuszy i pracowników DPS, tworząc w ten sposób malarsko-rysunkową opowieść o tym wyjątkowym miejscu i ludziach – jego nieodłącznym elemencie. Prace te można oglądać od 22 sierpnia do 30 września na wystawie poplenerowej, zorganizowanej w stylowym łączniku na terenie DPS w Trzebiechowie. Od od 1 do 30 października 2015 wystawa będzie dostępna w Zielonej Górze, w Galerii Uniwersyteckiej, foyer bud. A-O. Już dziś serdecznie zapraszamy!


mgr Małgorzata Czerniawska