< wstecz

INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2016/2017

Po raz piętnasty zainaugurowano na Uniwersytecie Zielonogórskim nowy rok akademicki. W tym roku bowiem przypada jubileusz 15-lecia powołania naszej uczelni. Uroczysta inauguracja odbyła się dziś w Auli Uniwersyteckiej przy ul. Podgórnej. W murach uniwersytetu pojawili się zaproszeni goście, kadra naukowa oraz studenci. Podczas uroczystości obecny był Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Jarosław Gowin, który mówił, iż inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Zielonogórskim jest dla niego ważna z dwóch powodów. Po pierwsze jest to rocznicowa inauguracja i przy tej okazji chciałby pogratulować całej społeczności akademickiej dotychczasowych osiągnięć. Wierzy, że następne lata przyniosą jeszcze więcej sukcesów. Jak powiedział minister Gowin - to dzisiejsze spotkanie jest dla mnie ważne jeszcze z innego powodu. Rozpoczynamy nowy rok akademicki, który wypełniony będzie debatami, dyskusjami, konferencjami. Wszystko to służyć będzie wypracowaniu nowego modelu nauki i szkolnictwa wyższego. Wszyscy mamy takie samo przeświadczenie, że muszą w tym obszarze dokonać się zmiany. Będą to zmiany spokojne, przemyślane i dobrze przedyskutowane. Mówiąc o tym, iż Polskie uczelnie muszą być lepiej przygotowane do międzynarodowej konkurencji, minister zapowiedział, że od przyszłego roku kalendarzowego nakłady na naukę ze środków publicznych mają wzrosnąć o 550 mln zł.
Zwracając się do studentów I roku wicepremier powiedział: zaczynacie właśnie najpiękniejszy okres waszego życia, trzeba abyście wykorzystali te lata studiów w sposób jak najbardziej twórczy, żebyście spotkali na swojej drodze prawdziwych mistrzów.


Fot.M.Janion
 

W wystąpieniu inauguracyjnym, Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego – prof. dr hab. inż. Tadeusz Kuczyński nawiązywał do 15-lecia powstania uczelni, które przypada w tym roku. Jak mówił - 15 lat to niewiele dla uczelni, ale pamiętajmy rok temu obchodziliśmy 50-lecie środowiska akademickiego. To na solidnych fundamentach Politechniki Zielonogórskiej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej miał szansę 15 lat temu powstać Uniwersytet Zielonogórski. Bez wcześniejszej 35-letniej tradycji akademickiej nie byłoby to możliwe. Mówiąc o wizycie premiera Jarosława Gowina podkreślił, iż jest to pierwsza, a zarazem historyczna wizyta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na inauguracji roku akademickiego w naszym uniwersytecie. Rektor UZ w czasie swojego wystąpienia podkreślał sukcesy kadry naukowej oraz sukcesy naukowe i sportowe studentów naszej uczelni.
15 lat istnienia naszego Uniwersytetu potwierdziło, iż potrafimy z dużą konsekwencją dobudowywać fundamenty, a Ziemi Lubuska jest doskonałym miejscem do rozwoju środowiska naukowego i akademickiego. Tak duże postępy we wszystkich obszarach funkcjonowania UZ mogliśmy uzyskać dzięki utrzymującej się wokół uniwersytetu wyjątkowo przyjaznej atmosfery – podkreślił.
Rektor podziękował wszystkim, którzy przez minione 15 lat byli razem z nami, wierzyli w powodzenie projektu Uniwersytet Zielonogórski, kadrze naukowej i wszystkim pracownikom życzył zadowolenia i sukcesów w pracy. Zwracając się do studentów I roku powiedział: życzę, aby studia na naszej uczelni były najpiękniejszym okresem w waszym życiu. Jedynym sposobem na robienie wielkich rzeczy jest robienie czegoś, co się kocha, jeśli jeszcze tego nie znaleźliście, szukajcie dalej, nie idźcie na kompromisy.
Podczas wystąpienia inauguracyjnego, prof. Tadeusz Kuczyński zapowiedział, iż w przyszłym roku na Wydziale Prawa i Administracji UZ powstanie 3 kierunek studiów: kryminologia, a Wojewódzki Szpital Kliniczny zostanie Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym, być może jeszcze w tym roku. (...)

Jak co roku przyznano też nagrody dla wyróżniających się Kół Naukowych działających na naszym uniwersytecie. Dyplom Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego wraz z voucherem do ubiegania się o środki dotacji przyznanej przez Klub Radnych Zielona Razem otrzymało 10 kół w tym

Koło Naukowe 
„Architektura w Przestrzeni Zrównoważonej” Studentów kierunku Architektura
z Wydziału Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska
Opiekun naukowy koła : mgr inż. arch. Justyna Juchimiuk
Przewodnicząca: Brygida Równicka


Fot.M.Janion
 

Fot.J.Wróblewicz

Fot.J.Wróblewicz

Zródło:
http://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?inauguracja-roku-akademickiego-5