< wstecz

INNOWACJE W ARCHITEKTURZE- WARSZTATY ARCHITEKTONICZNE – KRAKÓW 2017

Dnia 19 maja 2017 r. w Krakowie odbyły się Ogólnopolskie Warsztaty Architektonicznych pierwsze z cyklu „Innowacje w Architekturze”. Organizatorem głównym była Redakcja miesięcznika Architektura Murator. Tematem czterogodzinnych warsztatów dedykowanych studentom i młodym architektom była adaptacja budynku dawnego hotelu Cracovia dla celów Muzeum Architektury i Designu jako oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie .

Uroczystego rozpoczęcia warsztatów dokonała redaktor naczelna Miesięcznika Architektura Murator- E. Porębską. Wykład wprowadzający przeprowadził hiszpański architekt Fernando Menis, który był również prowadzącym działania warsztatowe. Arch.F.Menis jest profesorem Uniwersytetu Europejskiego na Teneryfie. Jest także laureatem licznych nagród architektonicznych, w tym nagrody Taburiente (Hiszpania, 2016). Jest również autorem budynku zrealizowanego w Polsce - Centrum Kongresowo – Konferencyjnego Jordanki w Toruniu (2015). Realizacja ta została nagrodzona w konkursach: miasta Tajpei –kategoria: przestrzeń publiczna (Tajwan, 2016), World Architecture News- kategoria: beton w architekturze (Wielka Brytania, 2016), ICONIC Awards- kategoria: budynek użyteczności publicznej (Niemcy, 2016).


Współprowadzącymi działania projektowe w ramach ogólnopolskich warsztatów byli arch. J.S. Bil z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz arch. M. Cyunel z Politechniki Krakowskiej.W warsztatach architektonicznych wzięli udział studenci z 13 uczelni m.in.: Politechniki Krakowskiej, Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN, Uniwersytetu Jagiellońskiego i ASP im. Jana Matejki oraz z Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej, PWSZ Racibórz, Politechniki Świętokrzyskiej, Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania z Warszawy, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Gdańskiej oraz WBAiIŚ Uniwersytetu Zielonogórskiego.


Projekt warsztatowy zrealizowany pod kierunkiem arch. F.Menisa studentek II roku kierunku Architektura WBAiIŚ UZ (A.Dudziak, A. Klechamer, D. Kukawka, G. Malanowska, K.Skoczylas/ KN APZ) zatytułowany INTERIOR znalazł się w gronie 20 wybranych spośród projektów studenckich z 13 polskich uczelni oraz prac młodych architektów przed 30-tym rokiem życia.

 

Głównym założeniem projektu INTERIOR opracowanego przez studentki WBAiIŚ UZ było stworzenie zrównoważonej architektury (bryły budynku i ukształtowania terenu). W projekcie adaptacji budynku sformułowane zostały następujące założenia ideowe:
 wykorzystanie zasobów naturalnych otoczenia i włączenie ich do wnętrza budynku jako integralnej części;
 umiejscowienie wystawy muzealnej na wyższych piętrach, co zaciekawia i wprowadza widza do wewnątrz obiektu;
 dach zielony nawiązujący do zrównoważonego budownictwa będący również miejscem do wypoczynku dla zwiedzających muzeum oraz stanowiący dopełnienie zieleni znajdującej się na elewacji;
 wykorzystanie naturalnych materiałów na elewacji, co zbliża człowieka do natury;
 wykorzystanie samego budynku jako eksponatu muzealnego;
 wprowadzenie na elewacji nowoczesnych materiałów podkreślających bryłę budynku.


Adaptowany na Muzeum Architektury i Designu obiekt pomyślany został jako silny element w przestrzeni. Autorki zamanifestowały innowacyjność architektoniczną poprzez wprowadzenie dużej ilości szkła w na elewacjach, co nadało lekkości bryle budynku i doprowadziło do bliższego kontaktu z naturą. Także wnętrza zostały zaprojektowane w spójności z naturą m. in. poprzez wykorzystanie naturalnego oświetlenia i kontaktu z otaczająca zielenią. W wizji projektowej studentek WBAiIŚ UZ przestrzeń zewnętrzna przenika się z wnętrzem budynku dzięki wprowadzeniu licznych naturalnych elementów, dachu zielonego oraz przeszklonych korytarzy na poszczególnych kondygnacjach.
Krakowskie działania projektowe były pierwszymi z cyklu ogólnopolskich warsztatów studenckich, które są uzupełnieniem całorocznej inicjatywy podejmowanej przez Redakcję Miesięcznika Architektura- Murator pod wspólnym tytułem „Innowacje w Architekturze”. Inicjatywa ta swoim zasięgiem obejmuje również konkurs dedykowany architektom, cykl wykładów i publikacji w miesięczniku A-m. „Innowacje w Architekturze” są ogólnopolskim wydarzeniem, które ma na celu popularyzację nowatorskich idei w architekturze krajowej, jak również wspieranie odważnych wizji, które zmienią architekturę. Inicjatywa ta będzie także platformą wspierającą nowatorskie projekty, technologie, innowacyjne sposoby pracy twórczej i działania polskich uczelni.

Finalna wystawa powarsztatowa 20 wybranych prac, w tym studentek WBAiIŚ UZ wyłonionych z 78 zrealizowanych podczas działań projektowych odbyła się w Hotel Cracovia a jej otwarcie zaplanowano w krakowską Noc Muzeów. Partnerem wystawy było Muzeum Narodowe w Krakowie.

 

 

 

Aleksandra Dudziak, Anna Klechamer, Dominika Kukawka, Gabriela Malanowska, Kamila Skoczylas
studentki II roku kierunku Architektura WBAiIŚ UZ
/Koło Naukowe „Architektura w Przestrzeni Zrównoważonej”