< wstecz

Mieszkanie Plus:  Modelowy Dom Jednorodzinny  -Konkurs dla uczelni i instytutów naukowych

 

Konkurs  na MODELOWY DOM JEDNORODZINNY; MIESZKANIE PLUS przebiegał w dwóch równoległych ścieżkach – pierwszej, skierowanej do pracowni architektonicznych i drugiej przenaczonej dla przedstwicieli uczelni technicznych i instytutów naukowych.
Katedra Architektury i Urbanistyki WBAiIŚ UZ była reprezentowana przez zespół projektowy
w skaładzie:
dr hab.inż.arch.arch.B.Wojtyszyn, prof.UZ, dr inż.arch.A.Maciejko
we wspolpracy z dr hab.inż. J.Marcinowskim IB WBAiIŚ UZ oraz mgr inż.arch.M.Strzelecki

Głównym zadaniem uczestników było opracowanie koncepcji architektonicznych w czterech kategoriach:

dom szeregowy,
dom bliźniaczy,
dom wolnostojący,
dom wolnostojący w gminach wiejskich.

 


Od uczestników konkursu oczekiwano  przedstawienia modułowych, inteligentnych rozwiązań, które pozwolą maksymalnie skrócić czas realizacji inwestycji oraz obniżyć ich koszty. Dodatkowo punktowane były projekty, w których prace budowlane będzie mógł wykonać przyszły użytkownik we własnym zakresie oraz rozwiązania typu „zrób to sam”.

Układy funkcjonalne domów miały być zróżnicowane i elastyczne z możliwością dostosowania do zmieniających się potrzeb użytkowników, przy zakładanym modelu rodziny 2+3. Punktowane były również m.in. energooszczędność i ograniczenie strat cieplnych, trwałość obiektu, materiałów i technologii w przyjętych rozwiązaniach projektowych, a także estetyka i prostota.

Organizatorem konkursu była spółka BGK Nieruchomości, która zamierza wybudować prototypowe osiedla przynajmniej w 10 lokalizacjach. Docelowo najlepsze projekty mają szansę być wykorzystane i budowane w programie Mieszkanie Plus w całej Polsce. 

Więcej informacji znajduje się pod adresem

https://bgkn.pl/konkurs-mnsw/