AKTUALNOŚCI Instytutu AIU 2022/2023

< wstecz

GALERIA ARCHITEKTURY I SZTUKI UNIWERSYTETU ZIELONOGÓRSKIEGO


WERNISAŻ  WYSTAWY JÓZEFINY LITWIN -absolwentki kierunku Architektura i Urbanistyka WBAiIŚ UZ

Kierownik Katedry Architektury i Urbanistyki WBAiIŚ UZ-prof. dr hab. inż. Jakub Marcinowski zaprasza na wernisaż wystawy Józefiny Litwin - absolwentki kierunku Architektura i Urbanistyka WBAiIŚ UZ w Galerii Architektury i Sztuki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wystawa rozpoczyna cykl prezentacji absolwentów kierunków: Architektura, Architektura i Urbanistyka na Wydziale Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska UZ jako kontynuacji obchodów Jubileuszu 10-lat istnienia kierunku Architektura na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Wernisaż odbędzie się w najbliższy wtorek 18.12.2018r. o g.17.00 w Galerii Architektury i Sztuki Uniwersytetu Zielonogórskiego, foyer budynku A-8,Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, Ul. Prof. Z. Szafrana 1, Zielona Góra

Tytuł wystawy:
Zjawy . Dwoistość natury / Spectres. Double exposures.
Wystawa prezentuje 19 wybranych prac autorstwa Józefiny Litwin

Patronat:
prof. dr hab. inż. Jakub Marcinowski - Kierownik Katedry Architektury i Urbanistyki WBAiIŚ UZ

Kurator:
prof. Jan Gawron -Kierownik Zakładu Teorii i Historii Budowy Miast, Sztuk Plastycznych oraz Ochrony Zabytków, Katedra Architektury i Urbanistyki WBAiIŚ UZ
współpraca: mgr Małgorzata Czerniawska, mgr inż.arch.Justyna Juchimiuk

Recenzent:
dr hab. Jerzy Ł. Kaczmarek /Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Socjologii, Kierownik Zakładu Socjologii Zróżnicowania Społecznego

Treść recenzji (plik pdf >>>)

Wystawę można zwiedzać do 15.01.2019 r. (wtorek) w godzinach 8.00-20.30

Galeria Architektury i Sztuki Uniwersytetu Zielonogórskiego, foyer budynku A-8,
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska,
Ul. Prof.Z.Szafrana 1, Zielona Góra

 

Autorski plakat towarzyszący wystawie (PDF)>>>

AUTORKA PRAC:
Józefina Litwin

OPIS AUTORSKI WYSTAWY:
Odkąd pamiętam obcowanie ze sztuką sprawiało mi ogromną przyjemność.
Z czasem stało się moją pasją, a nawet pewnego rodzaju terapią, dzięki której mogę poznawać siebie i daje się nieco bliżej poznać innym. Moja twórczość, rozwijana początkowo przede wszystkim z zamiłowania, w chwili obecnej cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.
Na początku mojej przygody z malarstwem wielką inspiracją była dla mnie natura, jako całość. Obecnie skupiam się bardziej na poszczególnych elementach otaczającego mnie świata. Potrzeba obserwacji sprawia, że wciąż staram się dosięgać wzrokiem, badać i utrwalać w pamięci każdy wycinek rzeczywistości, w jakiej znajduję się w danej chwili. To z kolei wzbudza we mnie konieczność interpretacji, poprzez przelanie na płótno tych wrażeń, które najintensywniej poruszą moją wrażliwość. Moim celem jest dotarcie do całkowicie odmiennych percepcji, a tym samym wywołanie skrajnie różnych emocji poprzez symboliczny, nieoczywisty i niejednoznaczny przekaz graficzny jakim - mam nadzieję - są w odbiorze moje obrazy.

INFORMACJE O AUTORCE
Józefina Litwin - urodzona 29 listopada 1990 r. Absolwentka Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska na Uniwersytecie Zielonogórskim. Z wieloma dziedzinami sztuki związana już od najmłodszych lat. Pasją do podziwiania i utrwalania piękna zaraził ją Tata. Obecnie zajmuje się malarstwem również zawodowo. Jej obrazy zdobią ściany nie tylko w kraju, ale również za granicą (m.in. Wielka Brytania, Norwegia, Słowacja, Stany Zjednoczone, Meksyk). Od 2015 roku członek Mondial Art Academia - akademii sztuki z siedzibą we Francji, zrzeszającej artystów na całym świecie.
Jej prace wyróżniają się na tle innych przede wszystkim z uwagi na podejmowaną tematykę.

jozefinalitwin.pl

http://www.mondialartacademia.com


WYSTAWY:
Józefina Litwin własnym sumptem zorganizowałam dwa własne wernisaże.
Pierwszy, pt. "Mój cień jest kobietą", na przełomie marca i kwietnia 2015 roku,
w Poznaniu; natomiast drugi, zatytułowany "Poskromić czas", poświęcony twórczości muzyków, których ceni w Zielonogórskiej Palmiarni na przełomie kwietnia i maja 2016 roku. Oba te wydarzenia obiły się niemałym echem, przez co jej twórczość z anonimowej stała się i nadal jest coraz bardziej rozpoznawalna.

http://zielonagora.naszemiasto.pl
http://zielonagora.naszemiasto.pl/artykul/

 

RECENZENT WYSTAWY:
dr hab. Jerzy Ł. Kaczmarek /Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Socjologii, Kierownik Zakładu Socjologii Zróżnicowania Społecznego

Biogram:
dr hab. Jerzy Ł. Kaczmarek – ur. 13.12.1964 w Jarocinie. Poeta, prozaik, dramaturg, tłumacz niemieckojęzycznej literatury. Ukończył socjologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym jako adiunkt pracuje do dziś. Specjalizuje się m.in. w socjologii sztuki. Autor pracy poświęconej Josephowi Beuysowi. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku redaktor kwartalnika literacko-artystycznego „Już Jest Jutro”. Swoje wiersze publikował w Polsce i Niemczech. Uczestnik międzynarodowego projektu poetycko-plastycznego „gedichtet/gezeichnet. dichter und künstler im dialog”. Teoretyk i inicjator „Akcji Droga”. W latach 1996-1997 i 2002 stypendysta DAAD w Mannheim, Bielefeld i Erkner.