AKTUALNOŚCI Instytutu AIU 2022/2023
< wsteczMiędzynarodowym Biennale Architektury w Krakowie
Miasto Kraków oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zapraszają do udziałuw Międzynarodowym Biennale Architektury w Krakowie, którego najbliższa edycja (MBA Kraków 2019), będzie mieć miejsce w dniach 8-9 października 2019 w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.
Biennale Architektury w Krakowie jest imprezą cykliczną odbywającą się od roku 1985. Tytułem tegorocznej edycji jest „POŁĄCZENIA — miasto i rzeka”.
HISTORIA
MBA w Krakowie
Międzynarodowe Biennale Architektury (MBA) jest imprezą cykliczną odbywającą się w Krakowie od 1985 roku. Każda kolejna edycja stanowiła niepowtarzalne forum wymiany pomysłów i doświadczeń dla architektów z całego świata. Towarzyszące temu konkursy, wystawy, prezentacje i wykłady są unikalną w tej części Europy atrakcją dla wszystkich związanych z architekturą.
Podczas poprzednich edycji MBA, organizowane konkursy były okazją do zaistnienia w przestrzeni medialnej zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych architektów z całego świata. Projekty były oceniane przez znakomite osobistości jak Wojciech Leśnikowski, Pekka Salminen, Julia Bolles, Peter Wilson, Francesco Purini, Eckhard Feddersen, Günter Schlusche, Hildebrand Machleidt, Armando dal Fabbro czy Peter Cook. Gośćmi honorowymi wystaw i seminariów byli niegdyś Frei Otto, architekci Herzog & de Meuron, Zvi Hecker, David Mackay, Dietmar Eberle, Peter Butenschøn, Claudio Nardi, Giovanni Multari, Viviana Muscettola, Andor Wesselényi-Garray oraz Rainer Mahlamäki. Zwycięskie prace zyskiwały rozgłos międzynarodowy, natomiast wszystkie nagrodzone zostawały udokumentowane w wydawnictwach MBA.
O wyjątkowości tego wydarzenia kulturalnego stanowi również jego lokalizacja. Kraków jest miastem rozpoznawalnym w całej Europie. Sukces ten zawdzięcza przede wszystkim dziedzictwu historycznemu, którego najistotniejszą częścią jest architektura. To właśnie w tym mieście dochodzi do ciągłej rywalizacji starego z nowym, historycznego ze współczesnym, konserwatywnego z awangardowym. Dyskusja architektoniczna zdaje się wpisana w samą istotę miasta
MBA Kraków 2015 przeprowadzone pod hasłem „Ludzki wymiar miejskich przestrzeni” odniosło spektakularny sukces, a MBA Kraków 2017 z tytułem „Podwórze – pole wyobraźni” pokazało, że należy kontynuować i rozwijać ten systematyczny dialog – otwierając go na nowe środowiska. Ubiegła edycja udowodniła również, że wprowadzony konkurs multimedialny jest dla społeczeństwa ważnym głosem, czego potwierdzeniem jest pierwsze w historii Biennale Grand Prix za film „Krakowska sztuka chaosu” autorstwa Janusza Bartkowicza oraz Marcina Koszałki.
Możliwość kontynuowania wieloletniej tradycji powszechnej i otwartej na społeczność dyskusji, poruszającej aktualne problemy współczesnej architektury to także szansa na intelektualny „ferment”, sprzyjający uwrażliwieniu naszego miasta na problemy kreowania przyjaznego, zbudowanego miejskiego środowiska, otwartego na ludzi i ich potrzeby. Kontynuacja tradycji Międzynarodowego Biennale Architektury ma być areną interdyscyplinarnej aktywności środowisk twórczych, wpływającą na poziom architektonicznej kultury w Polsce, popularyzacji polskiej architektury za granicą i czerpaniu doświadczeń z dokonań innych krajów.
TEMAT
MBA Kraków 2019
Wraz ze zmianą roli historycznych centrów europejskich miast, z roli bazy przemysłowej na role rekreacyjne, kulturalne i edukacyjne, zmienia się także sytuacja rzek w miastach. Wisła, płynąca przez Kraków, była niegdyś centralną arterią transportową dla gospodarki miejskiej. To uległo zmianie. Rzeka nadaje dzisiaj miastu walorów rekreacyjnych, przez swe spokojne wody i zielone brzegi. Czy można zreinterpretować teraz ten związek między miastem a jego rzeką, nadać mu silniejsze połączenie, dać mu impuls za pomocą nowych urządzeń, nowe życie i nowe funkcje, nowe znaczenie dla całego środowiska miejskiego?
Stare Miasto Krakowa jest nadal zdominowane przez potężny zamek na Wawelu, którego wieże wznoszą się nad brzegami rzeki. Na północ od Wawelu, centrum miasta, z jego wspaniałą przestrzenią publiczną, Rynkiem, jako ośrodkiem, zawarte jest w granicach dawnych fortyfikacji. Obszar ten, dzisiejsze Planty, został zamieniony z początkiem XIX wieku na bujny, miejski park. W miejscu, gdzie ów okalający Stare Miasto park sięga północnej strony Wawelu i zbliża się do rzeki, z jakiegoś powodu nie nawiązuje z nią połączenia. Czy ten teren wzdłuż północnego łuku rzeki, przy zamku, mógłby stać się „brakującym ogniwem” dla miasta, gdzie Stare Miasto mogłoby spotkać się z nowymi rekreacyjnymi zasobami rzeki i historycznym znaczeniem zamku? Czy ten obszar, między Plantami a Wisłą, mógłby stać się miejscem, gdzie 13 milionów gości odwiedzających co roku Kraków, znalazłoby nowe i atrakcyjne urządzenia i gdzie mieszkańcy mogliby przeżyć doświadczenia uzupełniające miejską narrację?
Obszar ten, wciśnięty między Stare Miasto, zamek a rzekę, może stwarzać okazję do znalezienia niektórych odpowiedzi na pojawiające się wyzwania, za sprawą wykorzystania projektowania urbanistycznego, architektury i designu. W przyszłych dziesięcioleciach, w miarę coraz większego znaczenia zapewnienia równowagi środowiska, w sytuacji częstszych powodzi, a także większego nacisku na rekreację w zieleni i nad wodą, połączenie pomiędzy miastem a rzeką Wisłą mogłoby stanowić wyzwanie dla nowej generacji architektów i projektantów, by przemyśleli swe role w historycznym rozwoju miasta.
Konkursy w ramach Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2019
Konkurs A – konkurs architektoniczno-urbanistyczny. Konkurs A ma charakter otwarty, ideowy (koncepcyjny). Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszego projektu nawiązującego do idei, tematu i tytułu MBA Kraków 2019 – „POŁĄCZENIA – miasto i rzeka”. Nieprzekraczalny termin składania prac upływa z dniem 4 września 2019. Termin ten dotyczy także prac nadsyłanych pocztą, kurierem etc. (decyduje data dostarczenia do organizatora). Komisarzem konkursu A jest architekt Marcin Włodarczyk.
Nagrody w Konkursie A:
I nagroda – 50 000 PLN
II nagroda – 30 000 PLN
III nagroda – 20 000 PLN
Konkurs B – konkurs seminarium. Przedmiotem konkurencji Seminarium będą referaty / prezentacje / manifesty stanowiące wkład w teorię służącą praktyce kształtowania przyjaznego człowiekowi środowiska, związane z głównym tematem MBA Kraków 2019 „POŁĄCZENIA – miasto i rzeka”. Termin składania prac: do 4 września 2019 (dostarczenie do organizatorów elektronicznej wersji pełnego tekstu prezentacji oraz abstraktu wystąpienia zgodnie z Regulaminem Konkursów). Komisarzem konkursu B jest architekt Marta A. Urbańska.
Nagrody w Konkursie B:
I nagroda – 10 000 PLN
II nagroda – 6 000 PLN
III nagroda – 4 000 PLN
Konkurs C – konkurs multimedialny. Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszej pracy konkursowej nawiązującej do tematu MBA Kraków 2019 „POŁĄCZENIA – miasto i rzeka”, a operującej narzędziem takim, jak kamera czy aparat fotograficzny. Termin składania prac i kart zgłoszeń w konkursie C upływa z dniem 4 września 2019 (decyduje data dostarczenia do organizatora). Komisarzem konkursu C jest architekt Paweł Wieczorek.
Nagrody w Konkursie C:
nagroda w kategorii Fotografia – 10 000 PLN
nagroda w kategorii Film – 10 000 PLN
Więcej informacji na temat MBA Kraków 2019 znaleźć można na: http://mba2019.sarp.krakow.pl/pl/ oraz
na profilu FB: https://www.facebook.com/events/317745052164727/.
Regulamin Konkursów znaleźć
można na: http://mba2019.sarp.krakow.pl/pl/konkursy/
Pytania dotyczące generalnych kwestii organizacyjnych, należy kierować do Biura SARP Oddział Kraków:
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków, Plac Szczepański 6, 31-011 Kraków, tel.: +48 12 422 75
40, mba-office@sarp.krakow.pl
Pytania dotyczące kwestii organizacyjnych konkursów A, B, C należy kierować do komisarzy poszczególnych
konkursów:
A: mba-competition@sarp.krakow.pl
B: mba-seminar@sarp.krakow.pl
C: mba-multi@sarp.krakow.pl